Modeli Mercedes-Benz Concept EQT debuton si një furgon elegant T-Class tërësisht elektrike

Modeli më i ri i Mercedes-Benz bazohet kryesisht tek Renault Kangoo E-Tech Electric.

Shtutgart - Me modelin e ri Mercedes-Benz EQT Mercedes-Benz Vans zyrtarisht sjell më pranë klientëve automjetit të parë premium në segmentin e vogël të furgonëve për familjet dhe klientët privatë të interesuar për aktivitete të kohës së lirë: T-Class dhe varianti i saj plotësisht elektrik.

Modeli konceptual, i cili shumë shpejt pritet të prodhohet në seri, kombinon hapësirën e bollshme dhe të gjithanshme për maksimuimi deri në shtatë pasagjerë dhe ofron një  hapësirë bujare për pjesën e bagazhit, një veccori tipike e modeleve Mercedes, të cilat kanë në fokus dizajnin elegant, komoditetin, funksionalitetin, kontektivitetin dhe sigurinë maksimale. Mercedes-Benz Vans po “përkthen” recetën e një modeli shumë të sukseshëm si V-Class në një format më kompakt, duke sjellë një cilësi të re premium në segmentin e furgonëve të vegjël. Concept EQT vë theksin në një kombinimin unik të komoditetit të cilësisë premium dhe funksionalitetit pa kompromis, me kënaqësinë elektrike të drejtimit të mjetit me një bord të madh elektrik, i cili është i integruar në mënyrë perfekte.

Mercedes prezantoi modelet komerciale të gjeneratës së ardhshme, Citan dhe homologun e saj tërësisht elektrike, eCitan në fillim të këtij viti dhe tani po na jep një vështrim të fshehtë të sivëllait ose simotrës së modeleve të orientuar drejt pasagjerëve. I detyruar të jetë modeli i parë i formacionit T-Class, furgoni i vogël do të vijë me një zgjedhje të motorëve me djegie të bashkuar nga një EQT thjesht elektrik i treguar këtu si koncept.

Është një furgon kompakt elegant me një grilë të shkëlqyeshme që përmban yje të shumtë me tre cepa të ndriçuar, fenerë të fuqishëm dhe një kornizë grilë të ndriccuar që nuk presim që ta shohim në modelin e prodhuar në seri. E njëjta gjë vlen për disqet 21 inçësh me aliazh dhe dorezat elektronike të dyerve, të cilat hapen në mënyrë elektrike, si për dyert e përparme ashtu edhe për dyert e rrëshqitshme në pjesën e pasme.

Ashtu si me modelet e tjera EQ, modeli me zero emëtime, në pjesën e pasme do të ketë drita në formën e një shiriti të plotë nga njëri cep në tjetrin, ku porta e pasme me madhësi bujare e bën të lehtë manovrimin e ngarkesave. Ndërkohë dhe xhami i pasëm do të jetë mjaft i madh dhe përvec aspekteve estetikë, përmirëson ndjeshëm pamjen. Ndërkohë, që dizenjuesit kanë rritur ndjeshëm sipërfaqen prej xhami, e cila vihet re dhe tavani i madh panoramik në sipërfaqe goxha të madhe, e cila përvecc se e bën kabinën të ndjehet e ajrosur, shton dhe më shumë ndricim në ambientin e brendshëm.

Mercedes-Benz EQT është konceptuar si një model që mund të akomodojë deri në 7 persona. Mercedes EQT do të jetë i gjatë 4945 milimetra (ose 195 inç), 1863 mm (ose 73 incc) i gjerë, dhe 1826 mm (ose 72 incc) i lartë. Kabina e veshur në lëkurë cilësore dhe e pajisur me ekranët infotainment dhe MBUX është mjaft e madhe për të akomoduar një bord të gjatë elektrik në hapësirën e poshtme. Nëse keni nevojë për më shumë hapësirë, rreshti i tretë i sediljeve mund të paloset ose hiqet tërësisht.

Specifikimet teknike, përtej dimensioneve fizike të furgonit elektrik nuk janë zbuluar ende, por ne e dimë që EQT, i cili shumë shpejt do të futet në prodhim do të jetë binjak  me Renault Kangoo E-Tech Electric. Prandaj, prisni një motor elektrik të mirë me 101 kuaj fuqi dhe një paketë baterie 45-kËh 265 kilometra diapazon të certifikuar ngaWLTP.

Ashtu si Citan / eCitan, edhe T-Class / EQT do të zbulohen zyrtarisht më vonë në 2021 dhe do t’i bashkohen një varianti të ngjashëm që pritet të hidhet në treg nga Nissan.

Burimi: Mercedes-Benz