Modeli i ri Skoda Fabia nuk do të jetë gati deri në fillim të vitit 2023

Modeli aktual estate do të jetë në shitje së bashku me modelin e ardhshëm Fabia “hatchback”.

Në një lëvizje disi befasuese, Skoda ka njoftuar se modeli i ri Fabia, i cili pritet të hidhet në treg në 2021 do të jetë e kufizuar në version “hatchback” për momentin. Ndërsa gjenerata e re Combi tashmë është konfirmuar, do të qëndrojë në një pritje e gjatë pasi nuk do të zbulohet së bashku me supermini.

Një gjë e tillë u bë e ditur nga shefi i kompanisë, Thomas Schäfer, në një intervistë për revistën gjermane “Auto Motor und Sport”. Ai zbuloi se plani është që të mbahet në shitje versioni aktual Fabia deri në fund të 2022 dhe kompania do të fillojë zëvendësimin e saj në fillim të 2023. Kjo do të thotë se Skoda do të shesë dy gjenerata të një emri në të njëjtën kohë për gati dy vjet dhe na kujton kohën kur gjenerata e parë me bazë Octavia Tour bashkëjetoi paqësisht me gjeneratën e dytë Octavia për një kohë.

Duket sikur Skoda do të marrë kohën e saj të nevojshme për të rinovuar Fabia në versionin e gjatë, dhe ndërsa ky vendim do të shqetësojë adhuruesit e makinave të vogla dhe praktike, ne duhet ta shohim gotën gjysëm plot. Mbi të gjitha, marka Çeke është ndër prodhuesit e paktë të automjeteve që ka ende një gamë të modeleve nënkompakt në shitje, pasi Renault nxori Clio Sport Tourer, Dacia Logan MCV dhe SEAT Ibiza ST. Pa asnjë rival të madh për t'u shqetësuar, Skoda mund të lejojë të mbajë Fabia Combi ekzistuese për disa vite më shumë.

Në të njëjtën intervistë me “Auto Motor und Sport”, Thomas Schäfer zbuloi se marka Mladá Boleslav do të nisë gjeneratën e ardhshme të Citigo-s me një motor me djegie. Ai do të konkurojë me Toyota Aygo 2022 të zbuluar kohët e fundit dhe makina të tjera të vogla për përdorim të përditshëm në qytet, pjesë e një segmenti A të rrezikuar në Evropë për shkak të rregulloreve më të rrepta të emëtimeve.

Përveç Fabia, 2021 do të shohë gjithashtu lançimin e një SUV plotësisht elektrik Enyaq GT dhe ne gjithashtu presim që SUV i madh Kodiaq të fitojë popullaritet./automobile.al