Mercedes-Benz prezanton edicionin shumë të kufizuar Mercedes-AMG CLS 53

Varianti me performancë të madhe nuk do të jetë i disponueshëm për tregun e SHBA-ve, por europianët mund ta blejnë.

Me thashethemet shqetësuese rreth të ardhmës së CLS-së, që nuk do të jetë prezente në tregun e Shteteve të Bashkaura të Amerikës, nuk kemi pse të habitemi që modeli 2022 është thjeshtuar. Modeli bazë me rrotat e pasme aktive CLS 450 dhe modelin Mercedes-AMG CLS 53, duke lënë vetëm CLS 450 4Matic si versionin e vetëm të kushëririt elegant të E-Class.

Në Europë situata paraqitet komplet ndryshe ku të apasinuarit e modelit të azhurnuar të CLS-së vazhdojnë të pëlqejnë performancën e lartë. Jo vetëm kaq, por varianti AMG do të vijë me një Edicion shumë të kufizuar, me vetëm 300 modele të tilla. Blerësit mund të zgjedhin mes modeleve me ngjyrë selenite gri magno ose ngjyrë mango e bardhë kashmiri, me vija trupore mbi pjesët anësore. Versioni i zbukuruar do të ketë rrota AMG 20 inçësh me një dizajn me dy koka dhe shkëlqim të lartë.

Modele e edicionit të kufizuar do të jenë të pajisur me Night Package dhe Night Package II si paketë standarde. Këto sjellin një shumëllojshmëri të detajeve të dizajnit të zi së bashku me xhamat e errët për t'i dhënë CLS 53 një pamje edhe më klasike. Përfshihet edhe Paketa AMG Dynamic Plus, duke shtuar pileta të kuqe në pjesnë e frenave dhe një opsione ngarje në gara me një mundësi Drift-i. Me hapjen e dyerve të përparme LED-ët do të projektojnë logon AMG në dysheme.

Pasi të jeni brenda, ka një timon sportiv të veshur me lëkurë Nappa së bashku me tapiceri lëkure me dy ngjyra dhe një veshje të fibrave të karbonit. Ndryshimet e rrumbullakëta janë butonat e timonit me markë AMG dhe qepjet me kontrast të kuq.

Interiori përfshin një timon sportiv të veshur me lëkurë Nappa së bashku me tapicerinë e lëkurës me dy ngjyra dhe një veshje të fibrave të karbonit. Dhe elementët më të bukur janë butonat e timonit me logon e markësAMG dhe qepjet me ngjyrë të kuqe.

Zhvendosja diskrete e aplikuar tek CLS nuk sjell ndonjë ndryshim shumë të madh nën kabinën e "53", i cili vazhdon të ofrojë 429 kuaj fuqi (320 kilovat). Gjeneratori i integruar fillestar (ISG) rrit fuqinë me 21 kf.

Modeli hibrid i butë CLS 53 nuk është modeli i fuqishëm "63" që në fakt do të duhej të mos prodhohej më në mënyrë që AMG GT 4-Door Coupe të mund të vazhdonte ‘jetën’ e qetë, por as nuk është i ngathët. I duhen vetëm katër sekonda e gjysmë për të arritur shpejtësinë 100 km / orë dhe arrin shpejtësinë maksimale 250 km / orë. E pajisur me Paketën Opsionale të shoferit AMG, shpejtësia maksimale rritet në 270 km / orë.

Mercedes do të ketë CLS të azhurnuar në shitje në Evropë këtë muaj ndërsa kushëriri i saj Amerikan është planifikuar të mbërrijë në fillim të vitit të ardhshëm.

Burimi: Mercedes-Benz